Jak vybírat štěně
Obecně bychom si měli při výběru jakéhokoli psa uvědomit, že bude vyžadovat kvalitní krmivo, dostatečnou péči, úzký kontakt s rodinou a láskyplnou důslednou výchovu. Nemůžeme-li psovi něco z toho poskytnout, měli bychom si raději pořídit méně náročného mazlíčka. Pokud jsme však rozhodnuti vše splnit, pokusím se shrnout několik základních věcí na které si dát při výběru štěňátka pozor.
– Štěně si vždy vybírejte v místě, kde bylo odchováno. Položte si otázku, zda byste chtěli být štěnětem u takového chovatele?
– Chtějte vidět nejen vyhlédnuté štěně, ale také celý vrh, matku a eventuálně ostatní psy.
– Máte-li pochybnosti o zdravotním stavu některého z psů, nebojíme se zeptat a dobře zvažte, jaké informace Vám chovatel poskytnul.
– Štěňata ve vrhu by měla být čilá, přátelská, zvídavá, dobře živená, ale nepřekrmená, pohyblivá.
– Štěňata by měla mít jasný a čilý pohled, čistou srst hlavně v okolí očí, čenichu, pohlavních orgánů a konečníku, zuby v nůžkovém skusu a je-li to pejsek, tak spuštěná varlata.
– Při výběru štěněte se zjistěte, čím bylo štěně krmeno, kdy bylo naposledy odčerveno, zda a čím bylo očkováno.
– Chceme-li se psem chodit na výstavy, měli bychom se podrobně zabývat předky štěněte. Zvažujeme-li využití psa v chovu, měli bychom se soustředit nejen na exteriér a povaha daného jedince, ale také krevní zajímavost štěněte v rámci populace v ČR.
Výběru štěněte věnujte dostatek času. Je naprosto přirozené, že štěňátka v nízkém věku hodně spí a návštěvy cizích lidí je unaví. Musíte tedy počkat, nebo přijít v jiný čas. Nejlepší je, když si sednete s chovatelem mezi štěňata a hodiny je pozorujete. Pokud chcete psa dominantního, vyberte z vrhu aktivní štěně, které si nenechá nic líbit. Pokud chcete klidné, vyrovnané štěně, vyberte takové, které se snaží vyhnout konfliktům, pokud chcete individualistu, vezměte štěně, které se ostatním vyhýbá, atd.